Gry planszowe były i są nadal popularne. Można stwierdzić, że moda na nie przemija, a same gry planszowe mają się bardzo dobrze. Decydując się na zakup takiej gry dla dziecka może warto zwrócić uwagę na gry, które my jako dzieci sami graliśmy, a obecnie są wydawane w wersji junior.

Gry planszowe są świetnym sposobem i pomysłem na spędzenie czasu z własnymi dziećmi. Gry planszowe świetnie wpływają na rozwój pewnych umiejętności dziecka, taki jak spostrzegawczość, refleks, logiczne myślenie czy współdziałanie w grupie. Gry rozwijają również umiejętności manualne dziecka oraz dzięki nim poznają świat – rozbudzają ich ciekawość i pomagają w zrozumieniu różnych kwestii. Dlatego nie dziwi, że gry planszowe są w dalszym ciągu popularne. Obecne gry mają różne poziomy trudności, a dziecko dzięki temu nie nudzi się jednocześnie rozwijając i rozbudzając własną wyobraźnię. Gier planszowych na rynku jest bardzo dużo, jednak my chcielibyśmy przybliżyć nieco informacji o grach, którym spokojnie można nadać miano kultowych. Na pierwszy ogień weźmy Monopoly w wersji junior. Ta gra to klasyk pełną gębą. Gra tłumaczy dzieciom kwestie ekonomiczne rządzące naszym światem – pokazuje czym jest siła nabywcza pieniądza i rozwija umiejętności negocjowania, sprzedawania i kupowania. Dla dzieci zostały przygotowane również wersji specjalne, w których to występując bohaterowie najpopularniejszych filmów oraz seriali animowanych. Kolejna gra, którą polecamy to Taboo Junior, a więc gra słowna, w której dziecko rozwija nie tylko język polski, ale również uczy się pracy zespołowej w grupie. Kiedyś nazwalibyśmy tą grę kalambury. Zasady gry są bardzo proste. Polegają na opisaniu swojej drużynie danego słowa z kartki, nie używając słów zakazanych, tak by drużyna odgadła hasło. Jeżeli tego nie zrobi, drużyna przeciwna otrzymuje punkty. Inną grą wartą uwagi jest gra Catan Junior, a więc gra rozwijająca umiejętności liczenia, logicznego myślenia oraz negocjacji. W tej grze wcielamy się w rolę żeglarza, który przepływa morza i oceany w poszukiwaniu pirackich skarbów.

Dobrym sposobem na spędzenie czasu jest również gra UNO junior. Ta znana wielu osobom gra karciana ma proste i przejrzyste zasady. W wersji dla dzieci, obrazki na kartach mamy zastąpione obrazkami zwierząt, tak by były lepiej przyswajalne przez młode główki dzieci. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla najmłodszych i świetnie rozwija wyobraźnię oraz wiedzę na temat zwierząt świata. Inną bardzo fajną grą jest Gorący ziemniak w wersji dla dzieci. Zasady również są bardzo proste. Gracz trzymając „gorącego ziemniaka” musi jak najszybciej odpowiedzieć na zadane pytanie, aby się owego ziemniaka pozbyć przed upływem czasu. Ostatnią grą, którą chcielibyśmy przedstawić jest 5 sekund. Ta gra polega na tym, aby w ciągu pięciu sekund odpowiedzieć na zadane pytanie. Dziecko dzięki takiej prostej grze rozwinie umiejętności szybkiego myślenia, kojarzenia faktów oraz działania pod presją czasu.