Klocki to zabawki, które służą już pokoleniom. Nie ma dziecka, które nie lubiłoby się bawić klockami. Jednak często rodzice stają przed wyborem i dylematem – które wybrać? Drewniane czy plastikowe? Otóż, każde są dobre, jednak biorąc pod uwagę wiek dziecka, należy wybierać te odpowiednie.

Klocki drewniane w odróżnieniu od niektórych plastikowych są bardzo trwałe i będą służy latami dla wielu pokoleń. Dodatkowo wpisują się one idealnie w bardzo popularną ostatnimi czasy konwencję pro ekologiczną. Ważne jest tylko by nie były pokrywane farbami lub lakierami, które są toksyczne i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Klocki plastikowe natomiast są zwykle mniejsze, ale dają bardzo dużo możliwości konstrukcyjnych. Mają również tendencję do gubienia się lub łamania jeżeli mamy cienkie elementy. Tutaj jakość plastiku ma bardzo duże znaczenie. Musi on być wysokiej klasy, tak by klocki szybko się nie niszczyły i dobrze do siebie pasowały. Na rynku znajdziemy również inne rodzaje klocków, takich jak klocki magnetyczne czy gumowe. Jednak to już temat na innych artykuł. Wybierając klocki kierujemy się wiekiem dziecka. Najlepiej przyjąć zasadę, iż im mniejsze dziecko tym większe klocki. Dla najmniejszych najlepsze będą klocki plastikowe, duże, z powietrzem w środku tak by maluch nie mógł zrobić krzywdy sobie lub innym. Takie klocki mogą służyć do konstruowania budowli, ale również nauki liczenia czy czasami literek, jeżeli klocki są w ich kształcie. Dla dzieci nieco starszych polecamy już klocki drewniane, ale również plastikowe. Plusem klocków drewnianych jest ich prostota, ekologia i na swój sposób piękno. Plusem klocków plastikowych jest ich uniwersalność, możliwości rozbudowy i ćwiczenia wyobraźni dziecka. W ostatnich latach bardzo popularne stały się klocki interaktywne, z których możemy zrobić na przykład tory po których będzie jeździł pociąga z wagonami na bateryjkę.

Wybierając klocki warto skupić się na jednym producencie. Takie zakupy dadzą pewność, że zestawy będą do siebie pasowały. Ceny takich klocków kształtują się od kilkunastu, kilkudziesięciu złotych to kilkuset złotych, a czasami nawet kilku tysięcy przy bardzo dużych zestawach. Dobrym pomysłem jest kupowanie mniejszych opcji, takich jak pojedyncze samochody, ludziki czy domki. To mocno urozmaici rosnącą kolekcję, a także nie będzie trzeba jednorazowo wydawać większych pokładów gotówki. Czasami również warto zastanowić się czy nie warto kupić klocków używanych. W obecnych czasach Internet daje wiele możliwości zakupowych. Klocki to zabawki, które raczej się nie niszczą, jedynym problemem mogą być pogubione elementy. Dlatego zawsze przed zakupem używanych kloców warto sprawdzić ich kompletność.