Wybierając kosmetyki dla świeżo narodzonego członka rodziny trzeba mieć się na baczności. Wybór jest bardzo duży, a producenci prześcigając się kuszeniu konsumentów czy to ładnymi opakowaniami czy to zapachem czy to w końcu informacjami na opakowaniach, które dla większości rodziców nic nie znaczą. Na co należy zwrócić uwagę wybierając kosmetyki dla noworodka? Te i inne informacje znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Codzienna pielęgnacja dzieciątka jest bardzo ważna, dlatego też należy pamiętać o odpowiednich kosmetykach, które będą korzystnie chroniły naszą małą pociechę. Takie kosmetyki zawsze warto jest mieć pod ręką, w każdej sytuacji. Ważne będą kremy, szampony do kąpieli oraz oliwki. Zawsze wybierając te kosmetyki należy zwracać uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniu. Wybierajmy kosmetyki przeznaczone do wieku dziecka, takie które są produkowane przez znane i bezpieczne marki oraz najważniejsze sprawdźmy czy dany kosmetyk nie jest przeterminowany – niby błahostka, ale takie produkty również są sprzedawane w sklepach, nie zawsze będąc usuwanymi z półek. Odpowiednia oliwka będzie bardzo potrzebna w pierwszych tygodniach życia dziecka. Po porodzie dziecko ma wysuszoną skórę i może się łuszczyć, dlatego też warto mieć jakąś oliwkę zawsze pod ręką. Z czasem gruczoły łojowe zaczną pracować i oliwka będzie rzadziej potrzebna, jednak na początek będzie wręcz niezbędna. Nie ma co również oszczędzać na tym kosmetyku, warto kupić porządną oliwkę, dobrej marki, bez zbędnych zapachów. Najlepiej taką bezzapachową, nieuczulającą. Bardzo przydatny będzie również krem na odparzenia, w przypadkach podrażnień skóry oraz zaczerwienień. Szczególnie przydatny będzie latem, kiedy dni są ciepłe, a pieluszki mogą odparzyć delikatną skórę niemowlaka. Dobre kremy posiadają składniki o działaniu natłuszczającym oraz przeciwzapalnym i odkażającym. Szukajmy więc takich, które mają w składzie olejek z kiełków pszenicy, taninę czy tlenek cynku.

Następny będzie odpowiedni szampon czy też płyn do mycia ciała. Szukajmy tych, przeznaczonych do mycia niemowlaków, które będą zawierały oliwkę oraz składniki nawilżające. Szampon w pierwszych tygodniach życia dziecka nie będzie potrzebny i główkę dziecka można przemyć mydłem bez zapachowym. Podobnie jaki inne kosmetyki, wybieramy te z przeznaczeniem dla niemowlaków. Trzeba uważać ponieważ te przeznaczone dla starszych dzieci posiadają zwykle substancje zapachowe oraz barwniki, które mogą u noworodka wywołać podrażnienia. Takie szampony mają tendencję do mocnego się pienienia, co jest oznaką tego, że zawierają środki mogące wysuszać skórę. Na koniec warto zaopatrzyć się w odpowiedni krem do twarzy bobaska. Stosujemy go gdy dziecko jest narażone na działanie promieni słonecznych. Wychodząc z dzieckiem na spacer warto zabezpieczyć jego twarz przed słońcem. Krem taki ma chronić przez promieniowaniem UV latem, ale również zabezpieczać zimą przed dużymi mrozami.