Odpowiednie urządzenie pokoju dla dwójki dzieci nie jest łatwym zadaniem. Wiedząc, że rodzeństwo będzie spało ze sobą w jednym pokoiku należy poświęci trochę więcej czasu na jego urządzenie. Na rynku jest wiele rozwiązań, które ułatwią życie rodzicom i ich dzieciom. Jak urządzić odpowiedni pokoik dla dziecka? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wybierając meble do pokoju dzieci powinniśmy spojrzeć na nie pod względem praktyczny. W tym wypadku nieocenioną pomocą może się okazać mężczyzna. Bardzo często rodzice decydują się na łóżko piętrowe, które zaoszczędzi miejsca . Jeżeli mamy dużo miejsca to lepszym wyborem będą dwa odpowiednie łóżka, takie które będą miały możliwość rozsuwania wraz z wiekiem dzieci. Aby dzieci miały swój kącik prywatności to łóżka można rozdzielić mebelkiem lub parawanem. Takie rozwiązanie może pomóc w przypadku, gdy dzieci będą miały inne godziny zasypania oraz wstawania. Każde z dzieci powinno posiadać również własne biurko. W przypadku gdy jeszcze nie chodzą do szkoły to biurko dla każdego z dzieci posłuży jako miejsce do rysowania czy malowania. Takie rozwiązanie również powoli zachować pewną odrębność kiedy będą musiały skupić się na nauce. Dobrze by było również by każde z dzieci posiadało własny regalik na własne zabawki czy książki. Na ubrania może być przeznaczona jedna szafa z szufladami, w szczególności kiedy dzieci są w tym samym wieku. Jednak warto wydzielić dzieciom indywidualne miejsca w takich meblach by nie dochodziło między nimi do kłótni i sprzeczek. W przypadku gdy dzieci są w różnym wieku to warto każdemu z nich zapewnić indywidualną przestrzeń do zabawy. Temu starszemu również wydzielić miejsce do nauki. W takich przypadkach dzieci młodsze powinny mieć miejsca na swoje zabawki na niższych półkach, a te starsze na wyższych – zapewni to każdemu nieskrępowany i łatwy dostęp do przedmiotów codziennego użytku.

Czasami wybór kolorów ściany będzie miał także znaczenie. Jeżeli mamy chłopca i dziewczynkę to warto pomyśleć czy nie najlepszym rozwiązaniem będzie neutralny kolor ścian. Odpowiednie strefy pokoiku można zindywidualizować odpowiednimi dodatkami. W części pokoju dziewczynki nadamy odpowiedniego charakteru udostępniając dziecku dodatki kojarzące się z płcią żeńską – lalki, kolorowe wstążki czy kwitki. U chłopaka fajnymi dodatkami będą samochody, misie i samoloty. Należy pamiętać by pokoju dla dzieciaków powinien być urządzony tak by każde z dzieci miało w nim swoje miejsce, które będzie odpowiadało jego potrzebom i zainteresowaniom. W ten sposób zaznaczymy ich odrębność i zapobiegniemy walce o terytorium. Jeżeli dzieci są już wystarczająco duże to warto zapytać ich o zdanie – będą dumne, że mogą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji w sprawie środowiska, w którym będą żyły.