Po narodzinach dziecka jednym z pierwszych zakupów jest wózek dziecięcy. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele różnorodnych rodzajów wózków o różnym przeznaczeniu i funkcjonalności. Jednak by móc coś wybrać trzeba wiedzieć co jest dostępne. Poniżej przedstawiamy rodzaje wózków dziecięcych, które mogą być odpowiednie dla Twojego dziecka.

Standardem jest obecnie kupowanie wózka wielofunkcyjnego. Zwyczajowo nazywamy tak wózki 3w1, które służą jako gondola, wózek głęboki oraz spacerówka. Takie rozwiązanie dla wielu rodziców jest bardzo wygodne i praktyczne. Gondola będzie służyła niemowlakowi do momentu z niej wyrośnięcia. Charakteryzuje się ona tym, że ma podwyższone brzegi oraz specjalny materacyk, który przeznaczony jest dla dzieci od pierwszego dnia narodzin. Gdy dziecko zaczyna już siadać i wyrasta z gondoli to nastaje czas na tzw. spacerówką, która może posłużyć już nawet do trzeciego roku życia dziecka. Spacerówka może w takim wypadku zostać ustawiona w trzech trybach: leżącym, półleżącym oraz całkowicie siedzącym. Takie możliwości wózków wielofunkcyjnych dają opcje korzystania z nich zarówno młodszych jak i starszych dzieci. Kolejnym rodzajem wózka jest wózek typu gondola. Jest to typowy wózek z przeznaczeniem dla najmłodszych. Odpowiedni wiek to 1 dzień życia a 6-8 miesiąc życia w zależności od wielkości dziecka. W momencie gdy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, należy dokupić spacerówkę lub można kupić od samego początku wózek 3w1. Bardzo często gondola może być odpięta od stelaża z kołami i używana jako nosidełko. Taką gondolę można również przypiąć pasami w samochodzie i da możliwość przewiezienia niemowlaka.

Kolejny rodzaj wózka to wózek bliźniaczy oraz dla trojaczków. Wózek bliźniaczy jak wskazuje nazwa posiada dwa siedziska. Zwykle są ułożone jeden koło drugiego, jednak zdarzają się wersje w ułożeniu jedno za drugim. W pierwszej opcji wózek jest dosyć szeroki, a w drugiej znacznie dłuższy. Kupując taki wózek trzeba wcześniej wymierzyć szerokość drzwi, klatki schodowej czy innych przejść, w których wózek mógłby się nie zmieścić. Wózki dla trojaczków mogą sprawić nieco więcej kłopotów jeżeli chodzi o mobilność. Ułożenie siedzisk może być różne, wariacji jest więcej aniżeli w przypadku wózka bliźniaczego. Często się również zdarza, że wózki dla trojaczków są w wersja 3w1. Takie wózki posłużą dzieciom nawet do 3 roku życia. Jednym z ostatnich rodzajów wózków to wózki dla sportowców, a dokładniej do biegania. Są one przeznaczone dla rodziców trenujących bieganie, którzy chcą zabrać dziecko ze sobą. Takie wózki zwykle posiadają trzy kółka – jedno z przodu, a dwa z tyłu. Kółko z przodu można zablokować by było nieruchome, tak by w trakcie treningu nie przeszkadzało. W wózku znajdziemy kilku punktowy system zapinania, który ma zapobiegać wypadnięciu dziecka z wózka. Kółka są dodatkowo amortyzowane, dzięki czemu wstrząsy są dużo mniejsze. Znajdziemy tutaj również dużo kieszonek i schowku. Każdy z wózków, który opisaliśmy występuje również w różnych wersjach. Znajdziemy więc wózki retro czy wózki sportowe typu BMW.