Wiele osób decyduje się na zakup trampoliny do skakania dla swoich dzieci. Skakanie na trampolinie daje maluchom wiele radości, dlatego nie dziwi, że trampoliny zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród dorosłych jak i wśród dzieci.

Skakanie na trampolinie do niezapomniane przeżycia, a czas spędzony na takiej rozrywce przyczynia się również do polepszenia kondycji fizycznej, a może nawet doprowadzić do rozwinięcia nowej pasji dziecka. Wszystko to składa się na coraz więcej decyzji rodziców o zakupie trampoliny. Jeżeli już się decydujemy to na co należy zwrócić uwagę? Na rynku znajdziemy kilka rodzajów dostępnych trampolin – cześć jest przeznaczona tylko dla dzieci, a część również dodatkowo dla dorosłych. Wyróżnić możemy w sumie trzy podstawowe rodzaje. Po pierwsze mamy trampoliny domowe, które są najmniejsze i przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci. Takie trampoliny służą głównie do zabawy i ewentualnie do ćwiczeń z dziećmi. Po drugie mamy trampoliny ogrodowe, które mają całkiem pokaźne rozmiary, a w zależności od wytrzymałości (masy osoby skaczącej) są przeznaczone dla dzieci, ale również dla dorosłych. Ostatnią kategorią są trampoliny fitness, przeznaczone już dla profesjonalistów. Wybierając trampolinę (w szczególności dla dziecka) warto zwrócić uwagę, czy ma odpowiednią siatkę zabezpieczającą. Te bez siatki są przeznaczone dla osób doświadczonych.

Na co zwracać jeszcze uwagę wybierając trampolinę? Jakie jest maksymalne obciążenie. Przekroczenie wagi dozwolonej może prowadzić do zepsucia trampoliny, a co gorsza do uszkodzenia ciała. Lepiej unikać takich sytuacji i korzystać z trampoliny zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie należy sprawdzić czy stelaż jest wykonany z solidnych i mocnych materiałów. Stelaż musi być odpowiedniej grubości by w trakcie użytkowania nie pogiął się. Powinien również być zabezpieczony tak by nie można było w niego bezpośrednio uderzyć, np. głową przy upadku. Podobnie sprawa się ma do sprężyn – te równie muszą być wykonane odpowiednio z wysokiej klasy materiałów, tak by było mocne i stabilne. Na koniec należałoby sprawdzić czy siatka zabezpieczająca nie jest dziurawa, nie będzie miała tendencji do rozrywania się. Jest ona niezwykle ważnym elementem w przypadku trampolin przeznaczonych dla dzieci. Reasumując. Szukając trampoliny dla dziecka należy mieć na uwadze by było ona przede wszystkim bezpieczna. Każdy z elementów musi być odpowiedniej jakości, a te które wystają powinny być odpowiednio zabezpieczone. Pamiętać należy również, iż trampoliny są przeznaczone na konkretną ilość osób. Te do 2 metrów średnicy służą raczej do zabawy dla jednej osoby. Jeżeli ma być większa ilość dzieci, to lepiej kupić większą trampolinę.