Opiekując się dzieckiem musimy cały czas zwracać uwagę co mały szkrab wyrabia oraz czym się bawi. W szczególności musimy zwracać uwagę na zabawki, którymi się bawi. Dlaczego? Ponieważ to nie zawsze jest bezpieczne. Dziecko może sobie zrobić krzywdę, dlatego tak ważna jest czujna obserwacja.

Małe dzieci poznają świat nie tylko poprzez dotyk i wzrok, ale również poprzez smak. Dziecko może włożyć do buzi mały element klocków LEGO, koralik od naszyjnika, spinacz do papieru czy liść kwiatka doniczkowego. Skutki takiego działania dziecka, a naszej nieuwagi, mogą być tragiczne. Dlatego miejmy dziecko „na oku” by nie doszło do takich niebezpiecznych sytuacji. Wielu opiekunów w takich sytuacjach próbuje siebie tłumaczyć zdaniem – jak mogłem/mogłam to przewidzieć? Otóż można to przewidzieć, a dzieci (w szczególności te niepilnowane) wpadają na różne pomysły, chętnie wkładając niewielkich rozmiarów przedmioty do buzi. Starczy, że coś znajduje się w zasięgu ich rączek i może dojść do tragedii. Dziecko smakując przedmioty poznaje świat, jednak nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Dziecko będzie uważało to za świetną zabawę, nowe doświadczenie, ale to właśnie opiekun czy rodzić musi stać na straży bezpieczeństwa maluszka tak by nic mu się nie stało. Istnieje kilka zasad, która pozwolą na zmniejszenie szans na tragedię.

Najważniejsze jest to by być czujnym w każdym przepadku – jeżeli dziecko zachowuje się nad wyraz cicho to może być oznaka psocenia i niekonwencjonalnego zachowania. Dziecko zawsze musi być pod stałą opieką, nie zostawiamy go w domu na 5 minut, w samochodzie tylko na chwilkę czy na placów zabaw by porozmawiać z sąsiadem. Wszystkie ostre oraz małe przedmioty należy trzymać z dala od dziecka, w miejscach do których nie dosięgnie. Używają przedmiotów codziennego użytku, takich jak żelazko, kuchenka czy piekarnik należy je po każdy użyciu wyłącznych i dodatkowo przypilnować by maluszek nie dotknął dalej rozgrzanych przedmiotów. Wszelkie lekarstwa, chemię domową, płyny i inne środki należy trzymać zamknięte, poza zasięgiem dziecka. Należy pamiętać by również po ich użyciu nie zapomnieć zamknąć wieczka czy pudełka. Należy zapamiętać, że każde dziecko będzie traktowało każdy przedmiot jako zabawkę. Również kupując zabawki w sklepie należy zwrócić uwagę czy są one bezpieczne, czy posiadają odpowiednie atesty i czy są one odpowiednie do wieku dziecka. Najlepiej by zabawki, które dajemy dzieciom były nierozbieralne, bez ruchomych części lub takich, które można łatwo ułamać. Kształty takich zabawek powinny być łagodne, obłe, bez ostrych krawędzi.